Kia świętuje 20 lat działalności na Słowacji!

By 10/04/2024Bez kategorii

20 lat temu rozpoczęła się budowa fabryki w Tepličce nad Váhom koło Żyliny, a produkcja trwa tam już ponad 18 lat. Od 2006 roku wyprodukowano ponad 7 milionów silników

Mija dwadzieścia lat po rozpoczęciu budowy fabryki w Żylinie. Budowa zakładu rozpoczęła się jesienią 2004 roku i trwała około 25 miesięcy, w tym przez sześć miesięcy odbywały się testy linii produkcyjnej. Pierwszy samochód, wówczas był to cee’d, trafił do masowej produkcji w grudniu 2006 roku. Był to zupełnie nowy model, przeznaczony głównie na rynek europejski. Ponieważ w tym samym okresie rozpoczęła się produkcja również silników, fabryka szybko stała się motorem napędowym ekspansji marki Kia w Europie i była kluczowa dla rozwoju firmy.

W dwudziestoletniej historii fabryki produkowano trzy różne modele marki Kia: Ceed, Sportage i Venga. Fabryka w Żylinie jest jedynym zakładem, w którym produkowany jest Ceed. Do klasycznej wersji 5-drzwiowej w 2007 roku dołączyły modele kombi (Ceed SW) oraz 3-drzwiowy (pro_cee’d), który był produkowany do 2018 roku. Od 2018 roku kompaktowy model marki Kia jest produkowany także w nadwoziu shooting brake (ProCeed), a od 2019 roku również jako crossover (XCeed). Sportage powstaje w Żylinie od drugiej generacji.

W 2020 roku Kia Europe zakończyła szereg modernizacji zakładu produkcyjnego w Żylinie. W wyniku inwestycji o wartości 70 milionów euro zakład został przygotowany do produkcji nowych, spalinowych i hybrydowych układów napędowych „Smartstream”. Inżynierom odpowiedzialnym za konstrukcję układów napędowych udało się poprawić reakcję silnika na wciśnięcie pedału przyspieszenia, wydajność spalania i zwiększyć zakres obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Kluczem do rozwoju obydwu silników było również zastosowanie technologii hybrydowej. Silniki te wpisują się w szerszą strategię marki Kia, która ma na celu rozwój szerokiej gamy układów napędowych – hybrydowych, elektrycznych i spalinowych, które spełniają potrzeby zróżnicowanej grupy kierowców.

Początkowo zakład pracował w trybie jednozmianowym. Praca na dwie zmiany rozpoczęła się w 2007 roku, a od 2012 roku zakład pracuje na trzy zmiany. Taki wzrost wydajności sprawił, że fabryka wyprodukowała łącznie ponad 4 miliony samochodów w ciągu zaledwie 15 lat, świętując to wydarzenie w 2021 roku. Obecnie fabryka może poszczycić się roczną zdolnością produkcyjną, która wynosi 350 000 samochodów i 540 000 silników. Od 2006 roku wyprodukowano w niej aż 7 milionów silników.

    

Leave a Reply

sukienki i odzież damska